Uroloji Uzmanı

Uroloji Uzmanı

Üroloji ve üroloji uzmanı, kadınlarda boşaltım sistemini erkeklerde ise üreme ve boşaltım sistemleri ile ilgilenen tıbbi alandır. Üroloji, genellikle insanların başvurmaktan çekindiği veya utandığı bir alandır. Bu alandaki hastalıklardan sorumlu hekimler ise üroloji uzmanı olarak bilinirler. Yaş arttıkça ürolojik bozuklukların ortaya çıkma sıklığı artar.

Bu yüzden de ürolojinin hastaları genellikle yaşlılardan oluşur. Ürologlar, hasta muayeneleri sırasında idrar yollarının bütün fonksiyonlarını gözden geçirirler ve tanıyı koyduktan sonra bunun cerrahi ya da medikal tedavi seçeneklerinden hangisi ile tedavi edileceğine karar verirler.

Üroloji Uzmanı Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Ürolojik hastalıklar pek çok hastalık grubuna göre daha fazla çeşitlilik gösterirler. Bu hastalıklarla ilgilenen üroloji uzmanı hekimler genelde daha dar bir hastalık grubu ile ilgilenmek üzere uzmanlaşırlar. Örneğin bir ürolog, ürolojik kanser konusunda çok daha yüksek bir mesleki beceriye sahip olabilir.

Ürolojik hastalıklara böbrek ve üreter taşları, selim prostat büyümesi, kanserler, aşırı aktif mesane sendromu, cinsel işlev bozuklukları, kısırlık, idrar tutamama, ürolojik enfeksiyonlar ve leğen kemiği ağrıları örnek olarak verilebilir. Toplumda genellikle ürolojik enfeksiyonlar sık olarak görülür. Pek çok hasta kendisinde çok daha ciddi bir hastalık olduğunu düşünerek ürolojiye başvurur ancak şikayetleri genellikle enfeksiyon ile uyumludur. Bu yüzden de ürologlar aynı zamanda enfeksiyon tedavilerini de iyi bilirler.

Üroloji Uzmanı Hangi Durumlarda Ameliyat Yapar?

Ürolojik hastalıklar geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilir. Bu yüzden de üroloji uzmanı olan hekimler pek çok konuda uzmanlaşmaktadır. Eğitim hayatı biten bir üroloji uzmanı, kendi alanındaki daha mikro alanlarda uzmanlaşarak kendi alanına dair bazı ameliyatları gerçekleştirebilir. Bu ameliyatlar idrar yollar darlıkları ile ilgili olabilir.

Ancak genellikle bir üroloji uzmanı hekimin karşısına kanser ameliyatları çıkar. Bir üroloğun karşısına böbrek kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri gibi kanserler sık olarak çıkar. Bu durumda hekim, hastanın genel sağlık durumunu ve kanserinin özelliklerini inceler ve hastayı gerek varsa ameliyata gerek yoksa ilaç tedavisi gibi seçeneklere yönlendirir.

Üroloji Uzmanı Randevusu Nasıl Alınır?

Ürolojik enfeksiyonlar toplumda en sık görülen ürolojik hastalıklardır. Bu hastalıklar için çoğu zaman bir üroloji uzmanı hekime başvurmanız gerekmez. Zira bu hastalıklar basit antibiyotik tedavileri ile çoğu zaman iyileşebilmektedir. O yüzden idrar yollarınıza dair herhangi bir şikayetiniz varsa öncelikle aile hekiminize ya da herhangi bir pratisyen hekime başvurmanız sağlık sisteminin işleyişi açısından daha doğru olacaktır.

Aile hekiminiz ya da pratisyen bir hekim gerekli gördüğü takdirde sizi bir üroloji alanında uzmanlaşmış doktora yönlendirecektir. Bunun yanında Türkiye’de hemen hemen her hastanede üroloji uzmanı bulunmaktadır. Bu hekimlere direkt olarak başvurarak şikayetlerinizi anlatabilirsiniz. Ürolojik hastalıklar yeri geldiğinde takip gerektiren, yeri geldiğinde ameliyat gerekebilen hastalıklardır. O yüzden doktorunuzun size dair önerilerini dikkate almanız sağlığınız açısından her zaman en iyisi olacaktır. Detaylı bir bilgi için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.