Üroloji Profesörleri

Üroloji Profesörleri

Üroloji, tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bu uzmanlık alanı kadınlarda boşaltım sistemiyle, yani halk arasında idrar yolları diye tarif edilen sistemin hastalıkları ile ilgilenir. Erkeklerde ise boşaltım sisteminin yanında üreme sistemi ile yani penis, testis gibi üreme organlarının hastalıkları ile ilgilenir. Bu hastalıklar oldukça geniş bir yelpazede görülebilir. Birbirleri ile önemli farklılıkları olmasına rağmen bazen benzerlikler nedeni ile karıştırılabilmektedir. Bu yüzden de üroloji profesörleri ile görüşmek gerekebilir. Ürolojik hastalıklar zaman zaman toplumun önemli bir bölümü tarafından çekinilen ve doktora gidilmeyen bu yüzden de tanı ve tedavinin gecikmesine neden olan hastalıklardır. Bu durum toplum sağlığını tehdit etmekte ve Türkiye’nin en iyi üroloji doktoru bile geciken bir hastalığın tedavisinde zorlanabilmektedir.

Üroloji Profesörleri Hangi Hastalıklarla İlgilenmektedir?

Ürolojik hastalıklar geniş bir hastalık grubudur. Toplumda en sık görülen ürolojik hastalıklardan birisi enfeksiyonlardır. Ürolojik enfeksiyonlar bulaşıcı olabildiği için zamanında doktora gitmek ve tedavi olmak büyük önem taşımaktadır. Pek çok Türkiye’nin en iyi üroloji doktoru enfeksiyonların tedavisi için aile hekimine ya da pratisyen bir doktora gitmenin yeterli olabileceğini söylemektedir. Zira basit bir antibiyotik tedavisi ile bu enfeksiyonların gerilemesi mümkündür. Bir başka sık görülen ürolojik hastalık da böbrek ve üreter taşlarıdır. Beslenme alışkanlıkları ve ailesel yatkınlık taşların ortaya çıkmasındaki en önemli faktörlerdendir. Erkeklerde daha sık görülen taş hastalıkları için bazı üroloji profesörleri daha fazla uzmanlaşmış ve bu alanla ilgilenir hale gelmiştir.

Ürolojik Kanserler Üroloji Profesörleri Tarafından Tedavi Edilebilir Mi?

Her organda görülebilen kanser, boşaltım sistemi organlarını ve üreme sistemi organlarını da tutabilir. Ürolojik kanserler arasında böbrek kanseri, prostat kanseri, penis kanseri, testis kanseri, mesane kanseri vb. sayılabilir. Bu hastalıkların tedavisi elbette diğer ürolojik hastalıklara göre çok daha farklı ve zorludur. Bazı üroloji profesörleri bu kanser grubu ile daha yakından ilgilenmekte ve uzmanlık olarak bu alanda daha fazla tecrübeye sahip olmaktadır. Ürolojik kanserlerin tedavisinde cerrahiden yararlanılabilir ya da sadece ilaç tedavisine yani kemoterapiye başvurulabilir. Ancak önemli bir hasta grubunda da ikisinden aynı anda yararlanılmaktadır. Pek çok Türkiye’nin en iyi üroloji doktoru ürolojik kanserler için çare yaratmaya ve bu hastaları tedavi etmeye çalışmaktadır.

Üroloji Profesörlerinden Randevu Alınmalı Mı?

Ürolojik bir hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız hızlı bir şekilde doktora başvurmalısınız. Ancak önce aile hekimine başvurmanız ve ardından gerekli görülürse üroloji bölümüne gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Zira bazı başka hastalıklar ürolojik hastalıklar ile karışarak yanlış yönlenmenize yol açabilmektedir. Bu noktada bazen Türkiye’nin en iyi üroloji doktoru bile hata yapabilmektedir. Ancak siz direkt olarak hastanelerde görev yapan ya da özel sağlık hizmeti veren üroloji profesörleri randevusunu almak isteyebilirsiniz. Sağlıkta doğru bilgi kaynağı bir hayli önemlidir. Bunun için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim yazarak kendinize cevap bulamadığınız başlıklardaki sorularınızı yöneltebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.