Üroloji Nedir?

Üroloji Nedir?

Genellikle, üroloji nedir diye sorulduğunda;  Vücudun boşaltım sistemindeki sorunları ile ilgilenen bilim dalına ‘’Üroloji’’ denmektedir. Üroloji hastalıkları genellikle idrar yolları ile meydana gelen ve çoğunlukla antibiyotik tedavisi ya da ameliyatlar ile tedavi edilir. Kadın veya erkeklerin aynı sorunları yaşayabileceği gibi farklı olarak erkeklerde üreme ile ilgili sorunlarında incelenmesi ile ilgili üroloji bilim dalı ilgilenmektedir. Diğer bir değişle üroloji nedir halk arasında yanlış bilinen pek çok hastalığın ürolojik hastalıklara bağlı olduğu saptanmıştır.

İdrar yolları genellikle vücuda birçok mikrobun girmesine zemin hazırlar. İdrar yollarında meydana gelen rahatsızlıklar yapılan idrar kültürü testleri ile doktor tarafından tespit edilir. Hastalığa sebebiyet veren ve şüphelenilmesi gereken durumlar, sık idrara çıkma, idrarda yanma, koku ve renk değişiklikleri üroloji doktoruna gitmemiz geren durumlardandır. Ürolojik hastalıklar ile gerekli bilgi ve donanıma sahip uzman hekimlere ‘’Ürolog’’ denilmektedir.

Üroloji Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

Üroloji nedir ile ilgili bilgi vermiştik.  Üroloji hastalıkları; vücuda giren mikroplar sonucunda oluşan enfeksiyonlar olduğu gibi doğuştan da gelen rahatsızlıklar olabilir. Üroloji hastalıkları genellikle, Böbrek kumu veya taşı, böbrek kanseri, mesane kanseri, idrar kaçırma gibi hastalıkların yanı sıra, testis kanseri, penis kanseri, cinsel bozukluklar, iktidarsızlık, prostat kanseri gibi hastalıkları içermektedir. Böbrek hastalıkları ile ilgili bozukluklar genellikle idrar yolları ile meydana gelmektedir.

İdrar yollarında oluşan bir enfeksiyon doğru tedavi edilmediğinde buradaki mikrop ve bakteriler böbreklere doğru ilerler ve orada tahribata başlarlar. Ürolojik hastalıkların tedavisi genellikle antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. İlaçların etkili olmadığı ciddi kronik rahatsızlıklarda veya kanser gibi önemli hastalıklarda hastaya genel anestezi ile ameliyat yapılır. Üroloji doktorunun hastalık tespit ve tedavisinde görüş ve tecrübesi çok önemlidir. Birçok ilde olduğu gibi Adana üroloji doktorları bu alanda ihtisaslarını tamamlamış uzman hekimlerden oluşmaktadır. Hastalığın tanısı ve tedavisinde Adana üroloji doktorları gerekli başarılara imza atmışlardır. Üniversite araştırma hastanelerinde olduğu gibi Adana da özel hastanelerde de çok önemli uzman üroloji doktorları bulunmaktadır. Adana üroloji doktorları için Urolojiuzmani.org sitesinden araştırabilirsiniz.

Ürolojik Hastalıklar Nasıl Tespit Edilir?

Ürolojik hastalıklar aslında bir şekilde kendini hissettirir. Aşırı şiddetli ağrı, idrarda yanma, sık idrara çıkma, böbrek ve penis ağrıları boşaltma sisteminden kaynaklı bir bozukluk olduğunun göstergesidir.  Belirtilerin göz ardı edilmemesi, özellikle kanser türü hastalıklarının tanısı ve erken tedavisinde önemlilik arz etmektedir.  Özellikle hamilelerde ürolojik hastalıklara sık rastlanır.

Vücut da kanın düşmesi ile birçok hastalığa yakalanma riski daha sık görülmektedir. Bu nedenle hem kişinin kendisi hem de bebek ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Toplumda en çok görülen hastalıklar olan üroloji hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak, üroloji nedir, nelere sebep olur mutlaka bilinmesi gerekir.  Ayrıca; Adana üroloji doktorları hakkında da detaylı bilgi edinmek ve randevu alarak iletişime geçmek için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.