Üroloji Ne Demek?

Üroloji Ne Demek?

Toplum içerisinde sık karşılaşılan bir hastalık türü olan üroloji ne demek ve belirtileri, tedavi yöntemleri nedir gibi sorular merak edilir.  Kadın ve Erkeklerin boşaltım sistemlerinde meydana gelen çeşitli hastalıkların incelenmesi ve tedavisi için uğraşan bilim dalına ‘’Üroloji’’ denir. Üroloji hastalıkları ile ilgilenen doktorlara da ‘’Ürololog’’ denir. Üroloji doktorları İstanbul ve diğer şehirlerde hizmet veren konusunda uzman doktorlardan oluşur. Genellikle idrar yolu ile oluşan mikrop ve bakteriler, zamanla idrar yolu enfeksiyonuna ve sonrasında da böbreklere ulaşması ile çeşitli hastalıklara neden olur. Meydana gelen bu hastalıklar çoğu zaman antibiyotik tedavisi ile iyileşebilirken, çoğu zamanda ameliyat ile tedavi edilmesi gereken durumlara neden olabilir.  İdrar yolu kadın ve erkeklerde her türlü hastalığa açık olduğundan sık rastlanılan hastalıklar arasındadır. Genellikle çoğu insan üroloji ne demek olduğunu bilmediğinden doktora gitme gereği duymadan hastalığı önemsemezler. Oysaki vücutta önemli bir yere sahip olan böbrekler için bu durum çok önem arz etmektedir. İdrar yollarında oluşan mikrop ve bakteriler zamanla iltihaplanma oluşturarak vücuda ciddi hasarlar bırakabilirler.

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyon hastalıkları inceleme dalı olan üroloji ne demek olduğundan bahsetmiştik. Üroloji ne demek, Üroloji her insanı kapsayan önemli bir hastalıktır. Doğru teşhis ve tedavi olmadığı durumlarda ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Şöyle ki;  önemsenmeyen bu durum böbrek kanseri, mesane kanseri, Prostat kanseri, kısırlık, Üreteral kanser, Ürolojik enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği, böbrekte taş ve kum gibi önemli hastalıklara yol açabilmektedir. Bu hastalıkların ilk aşamada teşhis ve tedavisi çok önemlidir. Özellikle, Üroloji doktorları İstanbul gibi Büyük şehirlerde önemli hastanelerde görev yapan uzman doktorlardan oluşmaktadır. Her üroloji uzmanı idrar yolu işlevleri hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip ve aynı zamanda önemli ameliyatları yapabilecek tıbbi bilgiye sahiptir. İdrar yolları enfeksiyonları ile ilgili şüphelenilen herhangi bir durumda, üroloji doktorları İstanbul veya diğer şehirlerde hizmet veren doktorlar hakkında bilgi alınarak, randevu alınabilir. Bilgi için Urolojiuzmani.org  sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ürolojik Hastalıklar Kısırlığa Neden Olur Mu?

Ürolojik hastalıkların neden olduğu en büyük şikâyetlerden birisi de kısırlık veya iktidarsızlıktır. Özellikle son yıllarda erkeklerde iktidarsızlığa neden olabilen ürolojik enfeksiyon hastalıkları doğru tedavi uygulanmadığında meydana gelmektedir. İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar nedeni ile vücutta hissedilen yüksek ateş önemli hasarlar bırakır. Genellikle erkeklerde sık karşılaşılan prostat kanseri de özellikle bu enfeksiyonlar sonucunda meydana gelmektedir.  Temizlik ve hijyene dikkat edilmediği durumlarda idrar yolu enfeksiyonları ile sık karşılaşılır. Bu nedenle son derece önemsenmesi gerekilen bir hastalık olduğundan hasta, doktor tarafından belirlenen tedavi şekline mutlaka uymalıdır. Üroloji ne demek, Üroloji bilimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, üroloji doktorları İstanbul veya diğer şehirlerde konusunda uzman hekimler hakkında bilgi edinmek için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.