Üroloji Hastalıkları Erkek

Üroloji Hastalıkları Erkek

Üroloji hastalıkları kadın hastalar için boşaltım sistemi bozukluklarının söz konusu olduğu börek kanseri, mesane kanseri ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar yaşanabilirken üroloji hastalıkları erkek hastalıkları arasında ise kısırlık, sertleşme problemleri, prostat kanseri gibi sadece erkeklerde görülebilen sağlık sorunlarını kapsamaktadır. Ürolojik sağlık problemleri ile ilgili olarak Hacettepe üroloji doktorları hakkındaki tüm sorular hastalara yardımcı olacaktır. Kadınlarda boşaltım görevi üstlenen idrar yolları ve erkeklerde hem boşaltım görevi gören idrar yolları hem de üreme görevi üstlenen boşaltım sistemi olarak üroloji adı verilen tıp dalının ilgi alanına girmektedir.

Boşaltım sistemiyle ilgili olarak yaşanabilecek tüm sağlık sorunlarında tedavi ihmal edilmemesi gereken hayati bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü boşaltım sistemiyle ilgili yaşanan en basit sorunlar dahi yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Erkek Ürolojik Hastalıkları Nelerdir?

Kadınlarda sadece boşaltım sistemi olarak görev yapan idrar yolları erkeklerde ise hem boşaltım hem de üreme görevi üstlenmektedir. Bu nedenle sadece erkeklerde görülen üroloji hastalıkları erkek hastalıklarının varlığı söz konusu olmaktadır. Erkeklerde görülen ürolojik hastalıklar arasında cinsel işlev bozuklukları, Penis kanseri, Testis kanseri, Prostat kanseri, Selim prostat büyümesi, erkek kısırlığı hastalıkları yerini alıyor. Hacettepe üroloji doktorları hakkındaki tüm sorular konusunda cevap bulacağınız pek çok platformun varlığı söz konusudur. Ürolojik bir sağlık sorununuz söz konusu olduğunuzda hastalığınızın tedavisiyle ürolog olarak da ifade edilen üroloji doktorları ilgilenmektedir.

Bir Ürologdan Nasıl Randevu Alabilirim?

Eğer boşaltım sisteminizle ilgili bir rahatsızlık şüpheniz var ise bu durumda ilk yapmanız gereken şey üroloji hastalıkları erkek sorunu olup olmadığı konusunda size bir durum değerlendirmesi yapabilecek olan aile hekiminize başvurmak ya da genel pratisyen doktorunun sizin durum değerlendirmenizi yapması için başvuruda bulunmanız olacaktır. Dilerseniz ayrıca Hacettepe üroloji doktorları hakkındaki tüm sorular hakkında bazı bilgiler de edinmeniz mümkün olabilir. Başvuru yaptığınız doktorunuz gerekli olması durumunda sizi bir üroloğa sevk edebilmektedir.

Metastatik Prostat Kanseri Tedavi Seçenekleri

Eğer metastatik prostat kanseriniz varsa üroloji hastalıkları erkek  sağlık sorununuz var demektir. Bu durumda doktorunuz size hormonal tedavi yöntemi önerecektir. Bu tedavi yöntemi birincil tümörün ve metastazın büyümesini yavaşlatıcı bir etki gösterecek ve görülen semptomların hafifletilmesinde önemli bir etki yaratacaktır. Eğer cerrahi bir tedavi söz konusu olursa bu tedavi seçeneğinde her iki testis alınır. Metastatik prostat kanserinde ilaçlar depo enjeksiyon formunda cilt altına ya da kas içine enjekte edilir.  Doktorunuz ile herhangi bir noktayı görüşmekten kesinlikle kaçınmayınız. Sağlık sorun unuz için ilaç tedavisi alırken semptomlara sebep olan kemik metastazınız varsa, uygulanacak olan radyasyon tedavisi bu semptomların hafifletilmesini sağlayabilir ve oluşabilecek kırıkları engelleyebilir.

LHRH agonistleri metastatik prostat kanserinin tedavi edilebilmesi için en sık önerilen tedavi metodudur. Fakat tedavi seçenekleri her zaman hastanın kişisel durumuna göre düzenlenmelidir. Hastaya uygulanacak olan tedavinin planlanmasında planlarken doktorun göz önünde bulunduracağı noktalar arasında; hastanın yaşı, hastanın tıbbi geçmişi, semptomlar, kanserin nereye yayıldığı, hastanın kişisel tercihi ve değerleri, hastanede mevcut olan tedavi yöntemleri ve hastanın ulaşabileceği destek ağı. Ayrıca Hacettepe üroloji doktorları hakkındaki tüm sorular  merak ettiğiniz tüm konular hakkında daha fazla bilgi için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.