Üroloji Doktoru

Üroloji Doktoru

Üroloji ve üroloji doktoru, kadınların idrar yolları ve boşaltım sistemi ile erkeklerin üreme ve boşaltım sistemini inceleyen tıbbi uzmanlık dalıdır. Ürolojik hastalıklar yaygın bir şekilde toplumun tüm bireylerinde görülebilir.

Ancak yaş ile beraber hastalıkların ortaya çıkma ihtimali yükselmektedir. Hastalıklar yapıları itibarı ile farklılık gösterse de zaman zaman aynı belirti ve şikayetler ile karşımıza çıkabilir. Bu yüzden bilinçli bir hasta şikayetleri varsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Hangi Hastalıklar Üroloji Doktoru Tarafından Görülmelidir?

Ürolojik hastalıklar arasında en sık görülen tablolardan birisi idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Basit bir antibiyotik tedavisi ile çoğu zaman geçen bu hastalıklar genellikle üroloji uzmanına gitmekten çekinenlerde tedavi edilememekte ve çok daha ciddi tabloların ortaya çıkabilmesine neden olmaktadır. Böbrek ve üreter taşları da ürolojik hastalıklar grubuna girer ve bir üroloji doktoru tarafından tedavi edilmesi gerekir. Böbrek ve üreter taşlarının cerrahi yöntemler ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Ürolojik kanserler ise böbrek kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri, testis kanseri, penis kanseri, üreteral kanser gibi alt gruplara ayrılır. Bu alt grupların tedavisi de elbette farklılık gösterir. Vücudumuzun en işlevsel ve hayati organlarından biris böbrektir ve üroloji böbrek hastalıkları ile de ilgilenmektedir. Bu hastalıklar dışında selim prostat büyümesi, aşırı aktif mesane semptomları, noktüri, cinsel işlev bozukluğu, kısırlık, idrarını tutamama, kalça kemiği ağrısı vb. pek çok hastalık üroloji doktoru tarafından görülmesi gereken hastalıklardır.

Üroloji Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek, boşaltım sisteminin ve vücudumuzun en hayati organlarından birisidir. Bu yüzden de üroloji böbrek muayenesi yaptırmak sağlık açısından çok önemlidir. Böbrek kanseri, böbrek içerisinde hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır. Bir kanserin erken bir şekilde tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Böbrek kanseri genel bir hastalık grubunu içerir. Gittiğiniz üroloji doktoru hangi tür kanser olduğunu belirleyecek ve tedavi planlamasını ona göre yapacaktır.

Muayenenin ardından üroloji böbrek kanserinin iyi huylu olduğuna da kanaat getirebilir ve bu durum oldukça sevindiricidir. Erken tanı kanserin başka organlara yayılımını engellemek için kritiktir. Böbrek kanseri akciğere, uzak lenf nodlarına, beyne ve kemiğe yayılım gösterebilir. Bu gerçekleşirse hastalık çok daha ciddi bir boyut kazanmış demektir.

Üroloji Doktorundan Nasıl Randevu Alınır?

Ülkemizde hastanelerin pek çoğunda üroloji doktoru bulunmaktadır. Ancak bir üroloji hekimine başvurmadan önce bir aile hekimine görünmelisiniz. Çünkü üroloji böbrek hastalıkları pek çok başka hastalık ile karışabilir ve üroloji uzmanına hiç gitmeniz gerekmiyor olabilir. Aile hekiminiz ya da gittiğiniz herhangi bir pratisyen hekim gerek görürse sizi üroloji hekimine yönlendirecektir.

Bazı ürolojik hastalıklar aile hekimleri tarafından birinci basamak sağlık hizmeti ile de tedavi edilebilmektedir. Örneğin idrar yolları enfeksiyonu aile hekiminizin yazacağı antibiyotik kombinasyonları ile tedavi edilebilir. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için üroloji doktoruna gitmekten çekinmeyin.Ayrıntılı bilgi için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.