Üroloji Bölümü Nedir?

Üroloji Bölümü Nedir?

Üroloji, tıbbi uzmanlık alanlarından birisidir. Bu alan kadınlarda boşaltım sistemi organlarını, erkeklerde ise boşaltım sistemi ve üreme sistemine dair organları inceler. Kabaca üroloji bölümü nedir sorusu böyle cevaplanabilir.

Üroloji Bölümü Nedir ve Hangi Hastalıklara Bakar?

İnsanlar üroloji bölümü nedir diye araştırmaya başladıklarında karşılarına karışık ve geniş bir hastalık grubu çıkar. Bu hastalıklar üroloji doktorlarının da grup grup uzmanlaşmasına yol açabilir. Örneğin ürolojik kanserler alanında uzmanlaşan pek çok doktor bursa üroloji hizmeti vermektedir. Ürolojik hastalıklar arasında enfeksiyonlar en sık görülen tablolardan birisidir. İdrar yolları ve erkeklerde üreme sitemi enfeksiyonları çoğu kez bursa üroloji doktorlarına başvurma sebepleri arasında yer alır.

Böbrek ve üreter taşları da çok sık görülmektedir. Bu taşlar cerrahi yöntemlerle tedavi edilmek zorunda kalabilir. Bu yüzden de hızlıca bursa üroloji hekimlerine başvurmanız büyük önem taşımaktadır. Selim prostat büyümesi, ürolojik kanserler, aşırı aktif mesane semptomları, noktüri, cinsel işlev bozuklukları, erkek kısırlığı, idrar tutamama, leğen kemiği ağrısı vb. gibi hastalıklar da ürolojik hastalıklar arasında sayılabilir. Bu hastalıkların kendinizde olduğuna dair bir şüpheniz varsa bir an önce size uygun bir bursa üroloji uzmanına başvurmanı iyi olacaktır.

Ürolojik Kanserler Nedir?

Ürolojik kanserler pek çok hastalığın bulunduğu ürolojik hastalıklar grubundadır. Kötü huylu kanserlerin görülebildiği bu hastalık grubunda zaman zaman iyi huylu tümörler de ortaya çıkabilir. Bu tedavi planını değiştirecektir. Kanserlerin türü, boyutu ve yerine göre tedavinin cerrahi mi yoksa ilaçla mı olacağına üroloji doktoru tarafından karar verilir.

Genellikle üroloji bölümü nedir diye bir araştırma yapıldığında insanların karşısına ürolojik kanserler çıkar. Bu kanserler arasında böbrek kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, testis kanseri, penis kanseri ve üreteral kanser sayılabilir. Bu tabloların hepsinde tedavi yöntemleri ve hastada ortaya çıkacak semptomlar değişecektir. Bu yüzden de kesin tanı için mutlaka bir üroloji uzmanına danışılmalıdır.

Bursa Üroloji Randevusu Nasıl Alınır?

Yukarıda kabaca bahsedilen hastalıkların birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız mutlaka hızlı bir şekilde bir üroloji uzmanına başvurmalısınız. Artık günümüzde hemen hemen her hastanede ya da özel tıbbi merkezlerde üroloji doktoru bulmak mümkündür. Ancak bu bölümlere ya da hastanelere başvurmadan önce aile hekiminize ya da herhangi bir pratisyen hekime başvurmanız daha iyi olacaktır.

Zira bu hastalıklar birbirleri ile karışabilmekte ve bunun yanında başka hastalıklar ile de karışabilmektedir. Bu karışıklığın oluşmaması için bir aile hekiminin sizi muayene etmesi her zaman daha faydalıdır. Bunun yanında ürolojik hastalığınız bir üroloji uzmanına başvurmanıza gerek olduğunu göstermez. Örneğin bir idrar yolları enfeksiyonu aile hekiminiz tarafından kolayca tedavi edilebilir ve eğer düzelmezse üroloji bölümüne sevk edilebilirsiniz.

Bütün bunlara karar vermek için üroloji bölümü nedir araştırması yaparak karar verebilir ya da https://www.urolojiuzmani.org/iletisim sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.