Gata Üroloji Doktorları

Gata Üroloji Doktorları

Üroloji bölümü, kadınlardaki boşaltım sistemi (idrar yolları olarak özetlenebilir) ve erkeklerdeki üreme ve boşaltım sistemi ile ilgili bozukluklar ile ilgilenen tıbbi uzmanlık alanıdır. Birbirinden çok farklı özellikler ile ilgilenen bu alan toplumun önemli bir bölümünün hastalıkları ile ilgilenmektedir. Bu hastalıklar yaşa bağlı olarak artış göstermektedir. Bu yüzden de üroloji doktorlarının ilgilendiği hasta grupları genellikle daha yaşlı insanlardan oluşmaktadır. Ayrıca üroloji doktorları toplum tarafından genellikle çekinilen ve muayene olmaktan imtina edilen bir alandır. Bu da bu hastalıklardan bazılarına geç tanı konmasına ve tedavisinin aksamasına yol açabilmektedir.

Gata Üroloji Doktorları Hangi Hastalıklar ile İlgilenir?

Ürolojik hastalıklar büyük bir yelpaze oluşturmaktadır. Birbirinden farklılıklar içerirken aynı zamanda da büyük benzerlikler içeren bu hastalıklar gata üroloji doktorları tarafından başarı ile tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıklar arasında en sık görüleni ürolojik enfeksiyonlar olarak karşımıza çıkar. Enfeksiyonlar, halk arasında “mikrop kapma” olarak bilinir ve antibiyotik tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Enfeksiyon hastalıkları bulaşıcı da olabilir. Bu yüzden herhangi bir belirti ortaya çıktığında mutlaka gata üroloji doktorları gibi tecrübeli hekimler ziyaret edilmelidir. Enfeksiyonlar dışında ürolojik kanserler, böbrek ve üreter taşları, aşırı aktif mesane semptomları, noktüri, cinsel işlev bozuklukları (örneğin ereksiyon bozukluğu), erkeklerde kısırlık, leğen kemiği ağrısı gibi hastalıklar ürolojik hastalıklar grubuna girer ve üroloji doktorları tarafından tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Böbrek ve Üreter Taşlarıyla Gata Üroloji Doktorları İlgilenir mi?

Böbrek ve üreter taşları özellikle beslenme alışkanlığı ve genetik yatkınlık nedeni ile toplumda çok sık görülen bir ürolojik hastalıktır. İdrar yollarındaki kristallerin sertleşmesi sonucu oluşan taşlar, çoğu zaman kendiliğinden dökülür. Ancak bu süreç vücudun yaşayabileceği en ağrılı süreçlerden birisi haline gelebilir. Erkekler kadınlara göre 3 kat daha fazla taş oluşturma eğilimine sahiptir. Ancak bu fark modernize oldukça azalmaktadır. Taş tedavisinde iki yol tercih edilebilmektedir. Bu tercih gata üroloji doktorları tarafından sizin tercihlerinize, taşın özelliklerine ve yerine, doktorun kendi tercihlerine vb. kriterlere göre belirlenmektedir. Konservatif taş tedavisi ve aktif taş tedavisi olarak isimlendirilen bu tedavi seçenekleri taş tedavisinde genellikle yüksek oranda başarı yakalanmasını sağlamaktadır.

Gata Üroloji Doktorları Randevu

Eğer yukarıda sayılan hastalıklardan birine sahip olduğunuza dair bir şüpheniz varsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Örneğin ürolojik enfeksiyonlar çok kolay bir şekilde tedavi edilebilecekken doktora gitme konusunda yaşanan gecikmelere bağlı olarak daha ciddi seyredebilir ya da başka insanlara da enfeksiyon bulaşabilir. Bu yüzden kendinizde ürolojik bir hastalık olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak aile hekiminize başvurmalı ardından da gerek görüldüğü takdirde gata üroloji doktorları gibi uzmanlığını almış bir üroloji hekimine başvurmalısınız. https://www.urolojiuzmani.org/iletisim adresini ziyaret ederek üroloji hakkında daha detaylı ve güvenilir cevaplara erişebilirsiniz. Sağlık alanında yanlış bilgileri doğru kabul etmek çok büyük zararlara yol açabilir.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.