Bevliye Nedir?

Bevliye Nedir?

Toplum içerisinde yanlış bilgilere sahip birçok insan bulunmaktadır. Özellikle sağlık açısından düşüldüğünde, vücudunda yaşadığı sıkıntıları neden-sonuç ilişkilerine göre yanlış değerlendirir. Halk arasında çoğu hastalığın hangi branşta ilgilenildiği bilgisi ile ilgili çok eksiklikler vardır. Özellikle üroloji hastalıklarının takip edilip incelendiği bilim dalı olan Bevliye nedir, hangi hastalıklarla ilgilenir bilinmemektedir. Bevliye nedir sorusuna daha detaylı bir açıklama yaparsak;

Üroloji hastalıkları kapsamında olan, idrar yolları, böbrekler, cinsel sorunlar, prostat ve benzeri rahatsızlıklar bevliye bilim dalı içerisinde incelenmektedir.  Bevliye branşında hizmet veren ürolog doktorlar her türlü ürolojik hastalıklar teşhisinde ve tedavisinde uzmanlaşmış donanımlı hekimlerden oluşur.  Her hastalıkta olduğu gibi ürolojide de kanser hastalığının tespitinde erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Maalesef hasta tarafından önemsenmeyen durumlar bile kanser riski ile karşı karşıya kalınmasında önemli etken olabilmektedir.

Hangi Durumlarda Bevliye’ye Gidilmelidir?

Kadın veya erkek vücut anatomisine göre ürolojik açıdan aynı hastalıklara yakalanma riskleri ortaktır. Ürologlar, Kadınlarda boşaltım sistemi, erkeklerde ise hem boşaltma hem de üreme sorunlarıyla ilgilenirler. Genellikle idrar yolu ile oluşan bakteri ve mikroplar ilerleyerek ve vücut yapısına göre evrim değiştirerek önemli hastalıklara zemin hazırlarlar. Bu noktada bevliye nedir sorusuna  bevliye’nin görevi hastaya gerekli tahlil ve tetkikler yapılarak hastalığın doğru tespit edilmesidir denilebilir. Bazı hastalık mikropları doğru tedavi edilmediğinde başka organlara da zarar verebilmektedir. Özellikle böbrekler ciddi hasar görebilmektedir.

İdrar yolu ile mikrop ve bakterilere açık olan vücuda giren mikrop ve bakteriler zamanla böbreklere yerleşir ve birçok farklı hastalığı meydana getirir. Böbreklerde oluşan kum, taş gibi şiddetli ağrılı hastalıkların yanı sıra böbrek yetmezliği, böbrek kanseri, Üreteral kanser gibi ciddi hastalıkları meydana getirebilir. Antibiyotik ve bazı gerekli ilaçların cevap vermediği durumlarda hastaya genel anestezi ile ameliyat yapılır. Birçok şehirde olduğu gibi Konya’da da işinin ehli uzman ürolog hekimler vardır. Konya üroloji doktorları devlet hastaneleri ya da araştırma hastanelerinde önemli hastalıkların teşhisinde önemli başarılar elde etmişlerdir. Dilerseniz Urolojiuzmani.org adresinden Konya üroloji doktorları hakkında bilgi alabilirisiniz.

Konya Üroloji Doktorlarına Nasıl Ulaşılır?

İdrar yolu enfeksiyonu ile başlayan ürolojik hastalıkların erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Hastalık şüphesi ve şikâyeti bulunan kişilerin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.  Özellikle idrar kaçırma veya sık idrara çıkma, idrarda yanma, koku ve renk değişikliği ürolojik hastalıkların belirtisi olabilir. Hastalığın tedavisi önemli olduğu kadar doktor seçimi de çok önemlidir.

Bu nedenle tecrübeli ve dikkatli olan hekimler tercih edilmelidir. Konya üroloji doktorları kanser gibi önemli hastalıkların bulgusunda önemli adımlar atmışlardır. Kanser hastalıklarının yanı sıra, cinsel bozukluklar ve iktidarsızlık, prostat, penis ve testis kanseri gibi ciddi hastalıkların tedavisinde de başarılı sonuçlar alındığından söz edilebilir.

Ürolojik hastalıkların tanısı, doğru teşhisi ve tedavisi ile ilgili hiç vakit kaybedilmeden uzman bir üroloji hekime gidilmelidir. Ayrıca; bevliye nedir, Hangi alanda hizmet verir, Konya üroloji doktorları bilgisine nasıl ulaşılır diye merak ettiğiniz bütün sorularınıza https://www.urolojiuzmani.org/iletisim sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.