Bevliye Muayenesi Nedir?

Bevliye Muayenesi Nedir?

Bevliye kelimesi idrar yolları organlarını kapsamakta olan organların işleyiş düzen ve rahatsızlıkların oluşması halinde tedavi ve cerrahi müdahale konusunda incelemelerde bulunan tıbbi bilim dalı olarak ürolojik bir konu anlamını taşıdığını ifade etmektedir. Üroloji kelimesinin anlamı itibariyle bevliye kelimesi ile aynı manaları taşıdığını ve İkisinin de ürolojik ve ürolog genital organlarda kapsam gösterdiğini ifade etmek mümkündür. İnsan vücudunda bulunan ürolojik organlar üre genital bir sistem içerisinde varlığını sürdürmekte olup bu sistem boşaltım sistemi ifadesi ile tanımlanmaktadır.

Boşaltım sistemi organlarının herhangi birinin işleyişi veya bozukluğu sadece bevliye muayenesi nedir erkekler de görülebileceği gibi erkek ve kadınlarda ortak olarak rastlanmakta olabileceği ifade edilmektedir. Sadece erkeklerde görülen rahatsızlıklar prostat ve testis problemleri yönüyle erkeklere özel olup diğer boşaltım sistemi organları ortak olarak karşılaşmak mümkündür.

Böbrek ve Üretral Taşlar

Taş gibi oluşan yapılar kristal bir yapı göstermekte olup böbrek ve üreter kanallardan konumlanma durumlarından kaynaklanarak isimlendirilmektedir. Oluşan yapıların insan vücudunun dışarıdan bir etki ihtiyacı gözetmeksizin kendi metabolizması ile atılması mümkün olarak belirtilmektedir. Yani çeşitli nedenlerle taş oluşumu gösteren vücudun kendi metabolizmayı aktivitesi ile vücudun oluşturduğu taşın sistemin dışına atılması olayını vücut kendi kapasitesi ile halletmek de olduğu belirtilmektedir.

İnsanda taş oluşumu gözlenmesi halinde kişide oluşan bu taşın vücudun dışına atılması döngüsü vücut tarafından birden fazla tekrarlanma durumuna sahip olarak ifade edilmektedir. Bevliye muayenesi nedir böbreklerde oluşumu gösterme durumuna sahip bu taşların atımı vücut metabolizması tarafından gerçekleştirilmekte olduğu ifade edilmektedir. Kadın ve erkekte ortak olarak oluşum gösteren bu reaksiyonun oluşum sebebi çevresel veya genetik faktörlerden dolayı kaynaklanmak durumuna sahip olarak ifade edilmektedir.

Prostat Kanseri

Prostat yapı olarak sadece erkek ile genital organ sisteminde bulunduğu ifade edilmekte olan bir organ olmakta olup ejakülasyon için düz kas yapısını bulunduran ileriki zamanlarda çeşitli sebeplerle erkeklerde hormon dengesizliği ile oluşan durumlardan büyümesi gibi durumların ortaya çıkabildiği veya kanser oluşumunu gözlenmekte olduğu ifade edilmektedir. Prostat oluşumu  bevliye muayenesi nedir içerisinde gözlenen doku artışı olarak gözlenen tümör oluşumu prostat kanserinin habercisi niteliği taşıdığı ifade edilmektedir. Spesifik belirtilerinin yanında ileri yaşlarda hastalığın tespitinin mümkün olduğu ifade edilmektedir. Hastalık taşıyıcısı olan erkeklerin yaşam sürelerinin uzun olarak kaydedildiği belirtilmektedir.

Böbrek Kanseri

Bir çeşit habis tümör türü olarak ifade edilmekte olan böbrek kanseri ifadesi gereği gözlenen doku büyümesi olarak ifade etmektedir. Hastalığın  bevliye muayenesi nedir nedeni çevresel ve genetik faktörler gibi kaynaklardan dolaylı olarak hastalığın oluşumunun mümkün olduğu ifade edilmekte olup hastalığın teşhisi ileri yaşlarda olarak belirtilmektedir. Günümüze kadar konulan tanı durumları incelendiğinde erkeklerin kadınlara oranla hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu ifade etmek mümkündür. Hastalığın teşhisi 70 yaş civarında mümkün olduğu ve teşhis için belirtilerini spesifik olarak karşılaştırmak da olduğu ifade edilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.urolojiuzmani.org/iletisim sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim formu

* Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.